Description
The MICRO-05-215 10W LED by Neptune Lights combines aesthetic appeal with performance. White body delivers 3000K Warm White light at 270° beam. 5mm track system. Tube. Ra>90. 900LM±5%. D30xL300MM. An excellent choice for contemporary design.
Specification
| Type | Rectangular |
| Wattage/Power | 10W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 270° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 900LM±5% |
| Mounting Options | Track |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D30xL300MM |
| Specification | 10W Tube Track Light, 270°, Ra>90, IP20 |
| Industry | RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Hyper Market – Workspace: Corporate Office, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Expert Pick for Art Galleries
Neptune Lights
Neptune Lights NL-MT-CURVE-02 BK Grille Light Curved 12W 3K NL-MT-CURVE-02
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-165 5W MATT BK COB Spot Rectangular 5W 3K MICRO-05-165 5W
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories