Description
Neptune Lights NL-PR302 HL 12W outdoor hanging pendant in Grey. IP65 rated for all-weather use with 3000K warm white CCT and broad 110° beam. Slim 1200x90mm cylindrical body delivers ambient warmth over covered patios and pergolas. Perfect for outdoor dining areas and garden pavilions.
Specification
| Type | Cylinder |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GREY |
| Beam angle | 110° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP 65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1200x90mm |
| Specification | 12W | Ra>90+ | IP 65 | 110° |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories