LAFIT Emerald LFSL1213R-12W Brass COB Round 12W 5K LFSL1213R-12W
Inclusive of all taxes
1
3.5K
3K
4K
5K
TW
Black
Brass
Titanium
White
Description
Experience professional-grade lighting with the LAFIT Emerald LFSL1213R-12W 12W spotlight. Features Brass body finish delivering 5000K Cool White illumination with NA design. Dimensions: Ø50mm x 92mm. Ideal for modern commercial and residential applications demanding superior light quality.
Specification
Type Round
Wattage/Power 12W
Body Color Brass
Beam angle 50°(Opt) 20°(Opt)
Base Type NO
Light Color 5K
Mounting Options Surface
Led Make Cree
IP rating IP-20
Power yes
Warranty 2 Years
Item Dimension LxWxH (mm) Ø50mm x 92mm
Specification CRI: Ra >90, Driver: Fulham/BAG
Industry RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W Panel Light Warm White 6 Inch Recessed Flood Light Chandelier