LAFIT Emerald LFSL1214R-20W Brass COB Square 20W 5K LFSL1214R-20W
Inclusive of all taxes
1
3.5K
3K
4K
5K
TW
Black
Brass
Titanium
White
Description
The LAFIT Emerald 20W combines sleek Brass aesthetics with powerful 5000K Cool White output. Engineered with Trimless - Only Lamp configuration for versatile mounting options. Measuring SQ 90mm x 113mm, this spotlight excels in retail displays, galleries, and upscale hospitality environments.
Specification
Type Square
Wattage/Power 20W
Body Color Brass
Beam angle 55°(Opt) 20°(Opt)
Base Type NO
Smart Features Trimless - Only Lamp
Light Color 5K
Mounting Options Surface
Led Make Cree
IP rating IP-20
Power yes
Warranty 2 Years
Item Dimension LxWxH (mm) SQ 90mm x 113mm
Specification CRI: Ra >90, Driver: Fulham/BAG
Industry RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W Panel Light Warm White 6 Inch Recessed Flood Light Chandelier