Neptune Lights
Neptune Lights GRACE CR WH COB Round with Champagne Gold Reflector 12W 6K GRACE CR
₹1044
₹627
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Professional 12W recessed downlight from Neptune Lights GRACE CR. White finish, 38° optics, 6500K Daylight at 1200LM±5%. Dim: D85xH65. Cut-out: ø75mm. Champagne Gold reflector. Recessed. Suitable for hospitality, restaurants, and contemporary offices.
Specification
| Type | Round with Champagne Gold Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 38° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Cut Hole size | ø75mm |
| Lumens | 1200LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | NO |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D85xH65 |
| Specification | CRI>80, 12W, 1200LM±5%, Beam 38°, Champagne Gold Reflector |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights QUICK 12W WH COB Round with White Inner 12W 3K QUICK (AIR-012)
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories