Neptune Lights
Neptune Lights ZENITH-WITH GLASS WH COB Rectangle with MATT GD Reflector & BK Glass Ring 8W 4K NO
₹2850
₹1710
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Premium ZENITH-WITH GLASS 8W recessed linear downlight combining MATT GD reflector with sophisticated BK glass ring design. White body emits 4000K Natural White light through 50° beam angle. CRI exceeds 90 for vivid illumination. Product size: L86x56x56mm, installation cut-out: 63x33mm. DALI ready for advanced control integration. Designed for discerning commercial and residential spaces.
Specification
| Type | Rectangle with MATT GD Reflector & BK Glass Ring |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | DALI Compatible |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 63x33mm |
| Lumens | 680LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | EAGLERISE |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L86x56x56mm |
| Specification | CRI >90, 50° Beam, 680LM±5%, DALI Compatible, EAGLERISE Driver |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room – RETAIL: Watch Store, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights QUICK 12W WH COB Round with White Inner 12W 3K QUICK (AIR-012)
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories