Description
Upgrade your lighting with the Philips Thin Trim COB 12W COB light. This recessed fixture provides 4000K Natural White illumination through a focused 36° beam angle. Square aesthetic with dimensions of 75x75x100. CRI 90, minimalistic trim, deep recessed for low glare, 25,000 hours life. Perfect for homes and offices.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 68mm |
| Lumens | 840lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Philips |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 75x75x100 |
| Specification | 12W, 36°, 840lm, CRI 90, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room Workspace: Corporate Office, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights QUICK 12W WH COB Round with White Inner 12W 3K QUICK (AIR-012)
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories