Description
Experience superior lighting with Neptune Lights NL-MT-CURVE-02 12W. Black finish with 3000K Warm White output and N/A beam. W22xH25xL360mm. Grille light for curved track. Ra>90+. 1080LM. Recommended for retail, hospitality, and workspace environments.
Specification
| Type | Curved |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | BK |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1080LM±5% |
| Mounting Options | Track |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | W22xH25xL360mm |
| Specification | 12W Grille Track Light, IP20, Ra>90+, 3K |
| Industry | RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RETAIL: Art Galleries, Watch Store, KIOS Outlet – Workspace: Corporate Office, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Expert Pick for Art Galleries
Neptune Lights
Neptune Lights NL-MT-CURVE-02 BK Grille Light Curved 12W 4K NL-MT-CURVE-02
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-165 5W MATT BK COB Spot Rectangular 5W 3K MICRO-05-165 5W
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-145 WH Silicon Linear Rectangular 18W 3K MICRO-05-145
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-195 MATT BK Cone Rectangular 7W 3K MICRO-05-195
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-185 BK SMD Downlight Rectangular 8W 3K MICRO-05-185
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights NL-MT-CURVE-03 (20MM) BK COB Cylinder 12W 3K NL-MT-CURVE-03-3K
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-155 MATT BK COB Grille Rectangular 7W 3K MICRO-05-155
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-225 (5MM) WH Decorative Sphere 5W 3K MICRO-05-225-3K
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-165 10W MATT BK COB Spot Rectangular 10W 3K MICRO-05-165 10W
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-175 MATT BK COB Downlight Rectangular 7W 3K MICRO-05-175
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-205 BK Pendant Rectangular 7W 3K MICRO-05-205
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories