MASCON
MASCON M8-3053 Black Cabinet Track MORI 2W 4000K
₹2915
₹2040
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
MASCON M8-3053 MORI 2W cabinet track mini spot with compact Black body. Precise 24° beam angle delivers focused 4000K Natural White illumination for jewelry and display lighting. Dimension D60*W18*H52 fits M8 cabinet track. Osram LED ensures premium light quality.
Specification
| Type | MORI |
| Wattage/Power | 2W |
| Voltage | 24V |
| Body Color | Black |
| Beam angle | 24° |
| Light Color | 4000K |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 24 Months |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D60*W18*H52 |
| Specification | MORI series, 2W, 24° beam, Cabinet |
| Industry | Commercial, Retail |
| Type of rooms | Jewelry Display, Cabinet, Showcase, Museum |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Expert Pick for Art Galleries
Neptune Lights
Neptune Lights NL-MT-CURVE-02 BK Grille Light Curved 12W 3K NL-MT-CURVE-02
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-165 5W MATT BK COB Spot Rectangular 5W 3K MICRO-05-165 5W
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories