LAFIT
LAFIT Marbul Plus White Magnetic Track 23mm Domed Pendant 8W 3K LFTL1124L
₹8679
₹6075
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT LFTL1124L 8W globe pendant magnetic track light in White. Cree LED, 3000K Warm White, 36° beam. Dimensions Ø100mm x 97mm. Sculptural domed pendant for dining, hospitality, and accent zones.
Specification
| Type | Domed Pendant |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 48VDC |
| Body Color | White |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Domed Pendant |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø100mm x 97mm |
| Specification | Marbul Plus Domed Pendant 8W, Cree, Ra>90 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM, Bedroom – Restaurants: Banquet halls, Lounge Area, Cafeteria – RETAIL: Choco boutique, Watch Store |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories