Description
Neptune Lights NL-MT-CURVE-03 (20MM) 12W spotlight engineered for 20mm curve track systems. Black body, CRI Ra>90+, 1080LM, 3K CCT. D50xH140mm. IP20. Delivers focused accent illumination on curved track installations — perfect for high-end retail stores and curved ceiling commercial spaces.
Specification
| Type | Cylinder |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Spot Light for Curve Track |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1080LM±-5% |
| Mounting Options | Track |
| Led Make | COB |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D50xH140mm |
| Specification | 12W | Ra>90+ | IP20 | 1080LM±-5% |
| Industry | RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, KIOS Outlet – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-235 (5MM) BK COB Cylinder 5W 3K MICRO-05-235-3K
Price on Request
Expert Pick for Art Galleries
Neptune Lights
Neptune Lights NL-MT-CURVE-02 BK Grille Light Curved 12W 3K NL-MT-CURVE-02
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-165 5W MATT BK COB Spot Rectangular 5W 3K MICRO-05-165 5W
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-145 WH Silicon Linear Rectangular 18W 3K MICRO-05-145
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-195 MATT BK Cone Rectangular 7W 3K MICRO-05-195
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-185 BK SMD Downlight Rectangular 8W 3K MICRO-05-185
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights NL-MT-CURVE-03 (20MM) BK COB Cylinder 12W 4K NL-MT-CURVE-03-4K
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-155 MATT BK COB Grille Rectangular 7W 3K MICRO-05-155
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-225 (5MM) WH Decorative Sphere 5W 3K MICRO-05-225-3K
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-165 10W MATT BK COB Spot Rectangular 10W 3K MICRO-05-165 10W
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-175 MATT BK COB Downlight Rectangular 7W 3K MICRO-05-175
Price on Request
Expert Pick for Watch Store
Neptune Lights
Neptune Lights MICRO-05-205 BK Pendant Rectangular 7W 3K MICRO-05-205
Price on Request
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories