CHANGI
CHANGI ARISTO Chrome Decorative Crystal Floral Disc Decorative 39W 3K CH HL-2519-1200-39W
₹114460
₹80122
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Make a statement with the CHANGI ARISTO, a 39W hanging fixture combining stainless steel and K9 crystal with a Chrome finish. K9 crystal blocks with rough exteriors and intricately carved floral interiors illuminate to cast a warm, enchanting glow. Size: 1200x1500mm. Source: Integrated LED. Tailored for upscale residential, restaurant, and reception spaces.
Specification
| Type | Crystal Floral Disc Decorative |
| Wattage/Power | 39W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Chrome |
| Beam angle | 360° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1200x1500mm |
| Specification | Stainless Steel+K9 Crystal | 39W LED | 1200x1500mm | Chrome | 3000K | Linear |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM, BAR – Restaurants: Reception, Banquet halls, Cafeteria, Lounge Area – Workspace: Conference Room, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories