LAFIT
LAFIT Lito Grey Drive Over Round Drive-Over 8W 3K LFIG100-8W-1L
₹28733
₹17240
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Robust 8W Grey in-ground light — the LAFIT Lito (LFIG100-8W-1L) — distributes 3000K Warm White via a N/A beam. IP-67 certified, dimensions Ø79mm x 100mm. Built-in drive-over rated IK10 impact protection for vehicular paths. Perfect for landscape edges, garden borders, and pedestrian pathway illumination. Powered at 24V DC/DMX512.
Specification
| Type | Round Drive-Over |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | Grey |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Drive over - IK 10 |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø79mm x 100mm |
| Specification | CRI Ra≥80, IK 10, Drive Over |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | Public Spaces: Pathways, Market Streets, Public Parks – RESIDENTIAL: Backyard, Entrance, Porch |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories