Description
The LAFIT Nitsa 20W retrofit COB lamp in Black provides upgrade-grade 3000K Warm White output at 40° beam. Compact Ø72mm×103mm module - perfect drop-in for legacy fixtures.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 20W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 40° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Top Ring Ø50mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø72mm×103mm |
| Specification | 20W, 40° beam, IP IP-20, CCT 3K, NA |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories