N.Decor
Neptune Lights 5085 GD Acrylic Round 40W 3K/4K/6K NO
₹11977
₹9582
20% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Neptune Lights presents the 5085, a GD Round pendant crafted from Aluminum+Acrylic. 40W power consumption. with 3-in-1 tunable CCT (3000K/4000K/6500K). Dimensions: 480mm dia. A refined addition to bedrooms and study rooms and modern interiors.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 40W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GD |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 480mm dia |
| Specification | Power: 40W | Base: NO | CCT: 3K/4K/6K | Material: Aluminum+Acrylic | IP: IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Lounge Area, Reception, Banquet halls – Party Halls: BAR, Convention centers |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories