PHILIPS
PHILIPS Spot Pendant Black LED Integrated Conical Tapered 7W 3K 800186
₹4059
₹2841
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The Philips Spot Pendant pendant light brings elegance to any space with its conical tapered design. Featuring Aluminium construction in Black finish, this 7W fixture delivers warm white 3000K ambiance. Dimensions: Ø54 x 1800. Features: Spot Light Output.
Specification
| Type | Conical Tapered |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220V/50Hz |
| Body Color | Black |
| Base Type | LED Integrated |
| Smart Features | Spot Light Output |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 385lm |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø54 x 1800 |
| Specification | Material: Aluminium | Base: LED Integrated | 385lm | CCT: 3K |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance Workspace: Reception, Waiting Area, Private Cabin Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories