AERGLO
AERGLO FREYA (AE-2402) Gold + Amber Decorative Single Pendant 7W
₹12331
₹8632
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform your space with the FREYA by AERGLO, showcasing exquisite Metal & Glass design in Gold + Amber tones. With dimensions of D-120*H-220mm, this pendant creates visual interest. Features integrated 7W LED for energy efficiency. Suitable for contemporary homes and upscale commercial interiors.
Specification
| Type | Single Pendant |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Gold + Amber |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D-120*H-220mm |
| Specification | Metal & Glass, LED holder |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Private rooms – Party Halls: Banquet halls, Convention centers |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-HL-060 BK+WH Decorative Multi-Pendant Acrylic E27 - NL-HL-060
₹4744
₹5930
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories