CHANGI
CHANGI LINDOR CH HL-2530-2 Gold + White Decorative Round 17W 3K CH HL-2530-2-17W
₹24780
₹17346
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Elevate your space with the CHANGI LINDOR CH HL-2530-2 Pendant Light, featuring Aluminium + Milky White Glass construction in Gold + White finish. Operates at 17W delivering 1085 Lm of warm 3000K illumination. Dimensions: φ180x500x1500mm. Ideal centerpiece for dining tables, kitchen islands, and bistro settings.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 17W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Gold + White |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 1085 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ180x500x1500mm |
| Specification | Integrated LED 3000K (2 globes); Material: Aluminium + Milky White Glass; Finish: Gold + White; Size: φ180x500x1500mm; Flux: 1085 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Dining room, LIVING ROOM – Restaurants: Reception, Lounge Area, Private rooms – Workspace: Reception, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-HL-060 BK+WH Decorative Multi-Pendant Acrylic E27 - NL-HL-060
₹4744
₹5930
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories