CHANGI
CHANGI POTIRI CH H-2312-5 Matte Copper Decorative 5-Light Linear Saturn Bar 9.45W 3K CH H-2312-5-9.45W
₹155406
₹108784
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI POTIRI CH H-2312-5 9.45W chandelier with Matte Copper + Clear Glass & Amber Glass. Bold 1150x2000mm silhouette delivers 945 Lm of warm 3000K illumination, designed to anchor grand foyers, dining halls, and luxury living spaces with sculptural presence.
Specification
| Type | 5-Light Linear Saturn Bar |
| Wattage/Power | 9.45W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Matte Copper |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 945 Lm |
| Mounting Options | Pendant |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 1150x2000mm |
| Specification | 9.45W, 945 Lm, 1150x2000mm, Finish: Matte Copper + Clear Glass & Amber Glass, 3000K |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mini halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories