CHANGI
CHANGI SCANDIA Gate Small Dark Grey LED SMD Round Post-Top 8W 3K CH 16602-300-8W
₹11505
₹8054
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Bring premium exterior lighting to your space with CHANGI SCANDIA Gate Small 8W luminaire. Dark Grey body emits 3000K Warm White light at 130° beam angle. Flux 780 Lm. Dimensions: D240×H300mm. Robust ADC12 Aluminium housing with IP54 rating. Suitable for gate pillars, driveway entrances, and garden pedestals.
Specification
| Type | Round Post-Top |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 130° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Post-Top Gate Mount |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 780 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D240×H300mm |
| Specification | 8W LED, CRI≥80, Aluminium body, Round post-top gate luminaire |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Public Spaces: Pathways, Public Parks, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories