CHANGI
CHANGI TERRA 0.2W SN Slim Inground Round 0.2W 3K CH 2011-0.2W
₹3363
₹2354
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
CHANGI TERRA 0.2W CH 2011-0.2W 0.2W recessed ground luminaire featuring Silver SN finish and 3000K Warm White colour temperature output. Robust Stainless Steel construction, IP65 ingress protection, 30° light distribution. Dimensions D10×H37mm, cut-out φ8mm. Designed to highlight gardens, courtyards, and walkways.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 0.2W |
| Voltage | 12V DC |
| Body Color | SN |
| Beam angle | 30° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Mini / Floor Design |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ8mm |
| Lumens | 14 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Philips |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D10×H37mm |
| Specification | Material: Stainless Steel | CRI ≥80 | Ultra-slim mini profile | 12V DC |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Entrance, Porch – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden – RETAIL: Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories