Econstru
Econstru Compact Globe Pendant Small Matt White Decorative Pendant Hanging Pendant 8W Warm White 2700K ECO-PL-003-SM
₹6509
₹5517
15% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Compact globe pendant with clean matt white finish. Perfect for bedrooms and breakfast nooks. Lightweight and easy to install.
Specification
| Type | Hanging Pendant |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V AC |
| Body Color | Matt White |
| Beam angle | 150 deg |
| Base Type | E14 |
| Smart Features | Non-Smart |
| Light Color | Warm White 2700K |
| Lumens | 750 lm |
| Mounting Options | Ceiling Canopy / Suspension Wire |
| Led Make | SMD LED |
| IP rating | IP20 |
| Power | 8W |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D 190 x FH 210 x H 1200 mm |
| Specification | CRI > 80 | PF > 0.9 | Dimmable: No |
| Industry | Residential |
| Type of rooms | Bedroom, Kitchen, Study Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories