LAFIT
LAFIT SKYLINE 3052 Grey LED Profile In-Ground Linear Profile 4.5W/FT 3000K LFPF3052D2.0
₹2419
₹1451
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Make a lasting impression with LAFIT's SKYLINE 3052 - 4.5W/FT, Grey, 3000K Warm White, with a directional 120° beam. The 29.8(W)x52.6(H)mm extruded housing carries an IP-65/IK-10 rating, making it ideal for outdoor commercial, hospitality, and landscape installations.
Specification
| Type | In-Ground Linear Profile |
| Wattage/Power | 4.5W/FT |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3000K |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP65/IK10 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 29.8(W) x 52.6(H), Length 2 Mtr |
| Specification | CRI Ra>80, IP65/IK10, In-Ground, Bridgelux LED, Trafficable |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories