LAFIT
LAFIT Vito White Recessed Rectangular Recessed 6W 3K LFFT035-6W
₹7003
₹4202
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Illuminate your landscape with the LAFIT Vito, a 6W White foot light. Featuring 110° beam angle, IP65 ingress protection and 3K CCT, the Ø190mm x 90mm, Jacket depth 50mm body offers durable outdoor performance for patios and porches.
Specification
| Type | Rectangular Recessed |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | White |
| Beam angle | 110° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 182x80mm |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø190mm x 90mm, Jacket depth 50mm |
| Specification | CRI Ra ≥80, Rectangular recessed wall light |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, LIVING ROOM – Public Spaces: Pathways, Monuments – Workspace: Reception, Corporate Office |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories