Description
The NL-RD-904 35W 35W by Neptune Lights delivers variable CCT light output at N/A beam angle. Black body finish with - form factor. Ring pendant light. Ra>80+. IP20. Perfect for residential and commercial installations.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 35W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | BK |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Specification | 35W Ring Pendant, IP20, Ra>80+ |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories