Neptune Lights
Neptune Lights XD7055 BK LED Cylindrical 5W 3K
₹3776
₹2266
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Transform your interior with the Neptune Lights XD7055 5W Pendant Light in sophisticated Black. Emitting 3000K Warm White light, this pendant fixture adds a touch of luxury. Measuring 55X300 MM, perfect for living rooms, dining areas, bedrooms, and hospitality spaces.
Specification
| Type | Cylindrical |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | BK |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | NO |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 55X300 MM |
| Specification | Pendant Light, LED, 5W |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Kitchenroom, Bedroom – Restaurants: Reception, Lounge Area – Party Halls: Banquet halls |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-RD-902 30W BK+WOOD Ring Light Round 30W - NL-RD-902
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights NL-HL-060 BK+WH Decorative Multi-Pendant Acrylic E27 - NL-HL-060
₹4744
₹5930
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories