The CHANGI ALCM 9W outdoor wall luminaire (model CH 2537-9W) pairs round design with a robust Dark Grey finish. ALCM Outdoor Light Series combines durability and modern design with premium concrete and ADC12-grade aluminum construction. Osram-powered LEDs deliver 750 Lm of 3000K Warm White output at 120°, and the IP65 enclosure handles rain and dust with ease. Sized 143×143×203mm. Suited for porches, pathways, and hospitality exteriors.
| Type | Round with Dark Grey Finish |
| Wattage/Power | 9W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 750 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 143×143×203mm |
| Specification | Wattage: 9W | Body: Dark Grey | CCT: 3K | Beam: 120° | IP: IP65 | Lumens: 750 Lm | LED: Osram | Material: Aluminium + PC + Concrete | Dim: 143×143×203mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love