CHANGI MAKELLOS Dark Grey Outdoor LED Square Cube with Dark Grey Finish 6W 3K CH 2406-6W
Inclusive of all taxes
Elevate your outdoor spaces with the CHANGI MAKELLOS (CH 2406-6W), a 6W square cube wall light finished in Dark Grey. MAKELLOS is an IP65-rated up-and-down wall light equipped with adjustable flaps that allow you to modify and customize the beam angle from 0° to 88°. It produces 302 Lm at 3000K Warm White with a 0°-88° Adjustable beam spread, driven by reliable Cree LEDs. IP65 rated, measuring 100×100mm, ideal for villas, resorts, and commercial facades.
| Type | Square Cube with Dark Grey Finish |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 0°-88° Adjustable |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 302 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 100×100mm |
| Specification | Wattage: 6W | Body: Dark Grey | CCT: 3K | Beam: 0°-88° Adjustable | IP: IP65 | Lumens: 302 Lm | LED: Cree | Material: Aluminium | Dim: 100×100mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Backyard, Entrance – Public Spaces: Pathways, Monuments, Botanical Garden – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love