LAFIT
LAFIT Glare Sand Black Adjustable Spike Round Adjustable Spike 6W 3K LFSP136-6W
₹2059
₹1235
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Glare LFSP136-6W: a 6W outdoor spike light with Sand Black housing, 3000K Warm White CCT and 20-50° spread. IP-65 ingress protection; Ø56 x W83 x H236. Built-in adjustable beam. Designed for flexible repositioning across flower beds, lawns, and rocky landscapes. Powered at 230V AC.
Specification
| Type | Round Adjustable Spike |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Sand Black |
| Beam angle | 20-50° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Adjustable Beam |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP-65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø56 x W83 x H236 |
| Specification | CRI Ra≥80, Adjustable 20-50° Zoom |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Public Parks |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories