Description
Experience superior lighting with Neptune Lights NL-7906 WL 7W. Grey finish with 3000K Warm White output and N/A beam. 72x140x180mm. Wall lamp. IP65. Ra>80+. Recommended for retail, hospitality, and workspace environments.
Specification
| Type | Conical |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220V |
| Body Color | GREY |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 1 Year |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 72x140x180mm |
| Specification | 7W Wall Lamp, IP65, Ra>80+, 3K |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – Restaurants: Reception, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories