CHANGI CAMP-2 Dark Grey Outdoor LED Classic Lantern with Dark Grey Finish 8W 3K CH 19113-8W-2
Inclusive of all taxes
CHANGI CAMP-2 is a 8W architectural wall light with a Dark Grey classic lantern profile and IP54 weatherproof construction. CAMP-2 is a volumetric wall luminaire with anti-yellowing opal diffusers, designed as a classic gooseneck lantern with Cree LED engine. The Cree LED module emits 521 Lm of warm 3000K Warm White light through a 177° beam, making it ideal for entrances, garden walls, and exterior corridors. Dimensions: 282×108×305ר211mm.
| Type | Classic Lantern with Dark Grey Finish |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 177° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 521 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP54 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 282×108×305ר211mm |
| Specification | Wattage: 8W | Body: Dark Grey | CCT: 3K | Beam: 177° | IP: IP54 | Lumens: 521 Lm | LED: Cree | Material: Aluminium | Dim: 282×108×305ר211mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love