CHANGI
CHANGI JESS Dark Grey Outdoor Slim Rectangle Single-Side 6W 3K CH 2391-6W
₹5310
₹3717
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The JESS by CHANGI is a 6W exterior wall light with Dark Grey aluminum housing and 3000K Warm White warm-tone output. Sleek compact wall luminaire with a slim 16mm profile offering single-side illumination. Featuring a 60° beam angle and 360 lumen flux, this IP65 fixture measures 115×25×75mm (16mm profile). Perfect for villas, pathways, and landscape architecture.
Specification
| Type | Slim Rectangle Single-Side |
| Wattage/Power | 6W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Dark Grey |
| Beam angle | 60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Lumens | 360 |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 115×25×75mm (16mm profile) |
| Specification | 6W, IP65, 60° beam, 360 lm, 3000K, Cree LED, CRI≥80, Aluminium |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Entrance, Porch, Backyard, Bathroom – RETAIL: KIOS Outlet, Art Galleries – Workspace: Reception, Waiting Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories