CHANGI
CHANGI TROY 10W SL Tree & Pillar Highlight Round 10W 3K CH 6345-1x10W
₹16225
₹11358
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Illuminate outdoor walkways with the TROY 10W 10W drive-over inground light from CHANGI. Silver SN body houses a 3000K Warm White LED with 23° optics, rated IP65 for ground-level installation. Body size D85×H145mm with cut hole Φ86x145mm. Perfect for driveways, parks, and public pathways.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 10W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | SL |
| Beam angle | 23° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tree & Pillar Highlight |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | Φ86x145mm |
| Lumens | 1070 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Cree |
| IP rating | IP65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D85×H145mm |
| Specification | Material: Aluminium + Stainless Steel | CRI ≥80 | Silver SN finish |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Botanical Garden, Public Parks, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories