LAFIT
LAFIT Aspiro WH Bedside Lamp Recessed 3W 3K LFWL118
₹2897
₹1738
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Upgrade your bedside experience with the Aspiro 3W wall light from LAFIT. White body and 45° beam provide adjustable 3K reading light. Dimensions: L170 x W68. Perfect for bedrooms, hotels, and reading nooks.
Specification
| Type | Recessed |
| Wattage/Power | 3W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 45° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Bridgelux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L170 x W68 |
| Specification | 3W, L170 x W68, IP-20, 45°, CRI Ra>80, Bridgelux LED, Lafit Driver |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Bedroom, LIVING ROOM, Study Room – Restaurants: Private rooms, Lounge Area |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories