LAFIT
LAFIT Galaxy Black + Gold Chandelier Galaxy Sphere Chandelier 152W 3K LFPD051-152W
₹77715
₹46629
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Architectural decor meets performance lighting in the LAFIT Galaxy 152W Black + Gold. 3K CCT, IP20 indoor rating, Ø1100 x 1500mm form factor — sculptural illumination for foyers, dining halls, and feature walls.
Specification
| Type | Galaxy Sphere Chandelier |
| Wattage/Power | 152W |
| Voltage | 230V AC |
| Body Color | Black + Gold |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Multi-globe statement chandelier |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Pendant |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø1100 x 1500mm |
| Specification | Statement multi-globe chandelier, CRI Ra 80 |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance – Restaurants: Banquet halls, Reception – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories