Description
LAFIT Gleam 2W miniature recessed fixture in White finish, designed to deliver focused 3000K Warm White illumination through a precise 24° beam. Compact dimensions of Ø25mm x 18mm Cut-out: 22mm. make it ideal for cabinetry, niches, and detailed display lighting.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 2W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 22 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø25mm x 18mm |
| Specification | Wattage: 2W | Dim: Ø25mm x 18mm | Cut: 22mm | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: LAFIT | LED: Bridgelux Chip | MOQ: 100 |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dressingroom – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories