LAFIT
LAFIT Nomi Grey Linear Wall Washer Linear Wall Washer 36W 3K LFIG095
₹41389
₹24833
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT's Nomi linear wall washer (LFIG095) combines a 36W LED engine with Grey finish, projecting 3000K Warm White at 10°/25°/45°/60°/100°/10*60°. Sealed to IP-67 with body size L1000 x W45 x 80. Built-in IK09 impact protection for pedestrian and light-vehicle zones. Perfect for monument bases, retaining walls, and elongated outdoor surfaces. Powered at 24V DC/DMX512.
Specification
| Type | Linear Wall Washer |
| Wattage/Power | 36W |
| Voltage | 24V DC/DMX512 |
| Body Color | Grey |
| Beam angle | 10°/25°/45°/60°/100°/10*60° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | IK 09 |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L1000 x W45 x 80 |
| Specification | CRI Ra≥80, IK 09, DMX512, Wall Washer |
| Industry | Public Spaces, RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | Public Spaces: Monuments, Pathways, Public Parks – RESIDENTIAL: Backyard, Entrance – RETAIL: Art Galleries, Hyper Market |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories