LAFIT
LAFIT Pasture Grille WH COB Grille Rectangle 80W 3K LFGL1002X
₹14494
₹8696
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Pasture Grille 80W recessed downlight delivers 3000K Warm White illumination with a precise 36° beam angle. The White housing measures L325 x W175 x H102 Cut-out: 310 x 160mm. Tiltable head allows precise beam direction. Ideal for residential interiors, retail spaces, and modern commercial environments seeking refined accent lighting.
Specification
| Type | Rectangle |
| Wattage/Power | 80W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tiltable |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 310 x 160 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L325 x W175 x H102 |
| Specification | Wattage: 80W | Dim: L325 x W175 x H102 | Cut: 310 x 160mm | CRI: Ra>80 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Bridgelux Chip |
| Industry | RETAIL, Workspace, RESIDENTIAL |
| Type of rooms | RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin – RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories