LAFIT
LAFIT Platinum Slik WH Trim Ring Round For 8W - LFSL1176/78/80-RIM
₹419
₹293
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Trimless top-ring accessory (LAFIT Platinum Slik) compatible with 8W spot lights. White finish, fits 40mm cut-out, ring dimensions Ø65mm. Enables flush, frameless installation.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | For 8W |
| Body Color | WH |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Trimless - Only Top Ring |
| Cut Hole size | 40mm |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø65mm |
| Specification | LED: -; Driver: -; CRI: - |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception – RETAIL: Watch Store, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for Kitchenroom
Neptune Lights
Neptune Lights L-CONNECTOR (FOR LED STRIP) N/A LED Strip Accessory Flat - - NO
Price on Request
Expert Pick for Backyard – Public Spaces: Pathways
Neptune Lights
Neptune Lights Extension Pipe (NL-PR301) GREY Outdoor Accessory Cylinder - - NO
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WIRE CONNECTOR (FOR LED STRIP) N/A LED Strip Accessory Flat - - NO
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories