LAFIT
LAFIT Sidra Silver Recessed Round Silver 5W 3K LFIG036
₹7251
₹4351
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
LAFIT Sidra LFIG036: a 5W outdoor in-ground light with Silver housing, 3000K Warm White CCT and 24° spread. IP-67 ingress protection; Ø70mm x 127mm. Designed for premium driveways, terraces, and outdoor architectural detailing. Powered at 24V DC.
Specification
| Type | Round Silver |
| Wattage/Power | 5W |
| Voltage | 24V DC |
| Body Color | Silver |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP-67 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø70mm x 127mm |
| Specification | CRI Ra≥90, 24V DC, External PSU |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Backyard, Porch, Entrance – Public Spaces: Pathways, Botanical Garden |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories