LAFIT
LAFIT Speck Titanium Mini Spot Round 1W 4K LFSL1217R
₹1986
₹1192
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Add precision lighting to small spaces with the LAFIT Speck 1W recessed luminaire. The Titanium body houses 4000K Natural White LED output in a Ø22mm x 24mm footprint Cut-out: 18mm. Smart Anti-glare UGR<12 compatible. Recommended for modular kitchens, wardrobes, premium display cabinets, and niche illumination.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 1W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | Titanium |
| Beam angle | 32° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Anti-glare UGR<12 |
| Light Color | 4K |
| Cut Hole size | 18 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Osram |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø22mm x 24mm |
| Specification | Wattage: 1W | Dim: Ø22mm x 24mm | Cut: 18mm | CRI: Ra>90 | IP: IP20 | Driver: Lafit | LED: Osram |
| Industry | RESIDENTIAL, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dressingroom – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories