Description
Neptune Lights NL-PR302 WL 12W outdoor wall light in Grey. IP65 rated, 3000K warm CCT, 110° broad beam for even facade illumination. Compact 190x135mm. Ideal for building exteriors, garden walls, and outdoor architectural features.
Specification
| Type | Flat |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | GREY |
| Beam angle | 110° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| IP rating | IP 65 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 190x135mm |
| Specification | 12W | Ra>90+ | IP 65 | 110° |
| Industry | RESIDENTIAL, Public Spaces |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: Porch, Entrance, Backyard – Public Spaces: Pathways, Monuments |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories