GEN by CHANGI
GEN by CHANGI VEEN Round WH COB Round with Matt White Reflector 7W 4K CH 9324-RD-7W
₹1416
₹991
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
GEN by CHANGI VEEN Round 7W provides high-quality 4000K Natural White lighting in a sleek White housing with Matt White reflector finish. The 36° beam angle ensures even light distribution for both task and accent applications. Compact D60×H85mm form factor. A versatile fixture for contemporary interior schemes.
Specification
| Type | Round with Matt White Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 4K |
| Lumens | 757 Lm |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | BridgeLux |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D60×H85mm |
| Specification | Aluminium housing, CRI≥80, 36° beam, 757 Lm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance, Study Room – Workspace: Reception, Corporate Office, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Choco boutique, Art Galleries |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories