LAFIT
LAFIT Emporium WH SMD Linear Profile 8W 3K LFIF924X
₹1068
₹641
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Brighten your space with the LAFIT Emporium 8W surface-mounted LED light in White. Wide 120° beam delivers even 3K illumination, perfect for general room lighting. Slim L586 x W23 x H8 profile mounts flush to any ceiling.
Specification
| Type | Linear Profile |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Surface Fixed Length Profile |
| Light Color | 3K |
| Mounting Options | Surface |
| Led Make | Epistar |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | L586 x W23 x H8 |
| Specification | 8W, L586 x W23 x H8, IP-20, 120°, CRI Ra>80, Epistar LED, DOB Driver, Surface Fixed Length Profile |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Kitchenroom, Dining room – Workspace: Corporate Office, Reception, Conference Room |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights WH Decorative Dome Shape with Wood Inner 13W 4K 7531/350
Price on Request
Expert Pick for LIVING ROOM
Neptune Lights
Neptune Lights BRAVO MATT BK COB Cylinder 15W 5K BRAVO-15W-MATT BK-5K
Price on Request
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories