LAFIT
LAFIT Mini Credai WH COB Round with White Reflector 12W 3K LFSL1047A
₹1475
₹885
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
Discover designer-grade illumination with LAFIT Mini Credai 12W - a round with white reflector recessed fixture in White. Outputs 3000K Warm White at 24° spread; dimensions Ø80mm×40mm with 75mm cut-out. Engineered with Bridgelux COB and Lafit driver.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 12W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Low Depth |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | 75mm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Bridgelux Chip |
| IP rating | IP-20 |
| Power | yes |
| Warranty | 3 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | Ø80mm×40mm |
| Specification | 12W, 24° beam, IP IP-20, CCT 3K, Low Depth |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Dining room, Kitchenroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories