Description
The ELANZA (18W) by CHANGI brings 6500K Daylight illumination to any setting through a refined 6K aluminium body. The 100° beam angle ensures efficient, targeted light distribution. Profile: φ140×H85mm, cut-out: φ125mm. A premium solution for RESIDENTIAL.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 18W |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 100° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 6K |
| Cut Hole size | φ125mm |
| Lumens | 1620/1926 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | LG |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ140×H85mm |
| Specification | 18W, 100° Beam, CRI≥80, IP20, LG LED, CRI≥80, Aluminium, High-Performance LED |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Bedroom, Entrance – Workspace: Corporate Office, Waiting Area, Reception |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories