GEN
GEN BOSCA BK COB Round with White Reflector 7W 3K CH 8598-7W
₹944
₹661
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The GEN BOSCA 7W Downlight features a sleek Round with White Reflector in Black. 3000K Warm White illumination at 36° beam angle suits accent and architectural lighting. Profile: φ70×55mm, ceiling opening: φ60mm. Perfect for luxury residential, fine dining and premium retail.
Specification
| Type | Round with White Reflector |
| Wattage/Power | 7W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 36° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ60mm |
| Lumens | 750 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | BridgeLux / Toyonia |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ70×55mm |
| Specification | 7W, 750Lm, CRI≥90, 36°, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom – Workspace: Corporate Office, Reception, Private Cabin – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories