Description
Upgrade your space with the GEN POLO 24W — a recessed Downlight with Round and Black body. Radiates Tunable White at 120° beam spread. Size: φ165×46mm, cut-out: φ155mm. Recommended for general illumination in offices, schools and residential spaces.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 24W |
| Body Color | BK |
| Beam angle | 120° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable |
| Light Color | 3K/4K/6K |
| Cut Hole size | φ155mm |
| Lumens | 2760 |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Sanan |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | φ165×46mm |
| Specification | 24W, 2760Lm, CRI≥90, 120°, IP20 |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, Institutions |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Common Room – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Co-working space – Institutions: Schools, Colleges, Labs |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories