Neptune Lights
Neptune Lights BEAT WH COB Round 8W 3K/4K/5K/6K AIR-002-BEAT-8
₹2331
₹1398
40% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The BEAT 8W from Neptune Lights blends precision optics with sleek styling. Finished in White, this recessed COB fixture provides Tunable White (3K/4K/5K/6K) output at 90° beam spread. Measuring D65xH45mm with Ø55mm cut-out. Equipped with Tunable (NP Air Mesh) smart control for adjustable color temperature. Perfect for accent and general lighting in modern spaces.
Specification
| Type | Round |
| Wattage/Power | 8W |
| Voltage | 220-240V |
| Body Color | WH |
| Beam angle | 90° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | Tunable (NP Air Mesh) |
| Light Color | 3K/4K/5K/6K |
| Cut Hole size | Ø55mm |
| Lumens | 760LM±5% |
| Mounting Options | Recessed |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Warranty | 2 Years |
| Item Dimension LxWxH (mm) | D65xH45mm |
| Specification | 8W, Ra>80+, IP20, 90°, 760LM±5%, D65xH45mm, Cut-out: Ø55mm |
| Industry | RESIDENTIAL, Workspace, RETAIL |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Bedroom, Study Room, Entrance – Workspace: Corporate Office, Conference Room, Reception – RETAIL: Watch Store, Art Galleries, Choco boutique |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Search by Image
Drag & drop an image here
or click to browse
Searching for similar products...
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories