CHANGI
CHANGI FLOWER Antique Gold COB Square 12W 3K CH 248-12W
₹9735
₹6815
30% OFF
Inclusive of all taxes
1
Description
The CHANGI FLOWER 12W (Antique Gold) delivers 3000K Warm White at a 24° beam angle with CRI≥90 for true-to-life colours. 120×120×95mm profile fits φ85mm aperture for seamless ceiling integration. Square ornamental design crafted from premium cast brass and copper alloy. Ideal for galleries, boutiques, and premium interiors.
Specification
| Type | Square |
| Wattage/Power | 12W |
| Body Color | Antique Gold |
| Beam angle | 24° |
| Base Type | NO |
| Smart Features | NO |
| Light Color | 3K |
| Cut Hole size | φ85mm |
| Lumens | 860 Lm |
| Mounting Options | Recessed |
| Led Make | Seoul Semiconductor |
| IP rating | IP20 |
| Power | yes |
| Item Dimension LxWxH (mm) | 120×120×95mm |
| Specification | CRI≥90, IP20, Beam: 24°, Flux: 860 Lm, Material: Aluminium, LED: Seoul Semiconductor |
| Industry | RESIDENTIAL, Restaurants, Party Halls |
| Type of rooms | RESIDENTIAL: LIVING ROOM, Dining room, Entrance, Poojaroom – Restaurants: Reception, Lounge Area, Banquet halls – Party Halls: Banquet halls, Convention centers, Mandapam |
Brand Verified Products
100% original, directly from brands
Transparent Pricing
Clear prices & real-time availability
No Dealer Follow-ups
Get all the details on our website
On-Time Delivery
Reliable, scheduled delivery
Trusted by architects & Contractors | Brand - Verified Products | Pan India Supply
You Might Also Like
Similar products you may love
Popular Searches
Downlight 10W
Panel Light
Warm White
6 Inch Recessed
Flood Light
Chandelier
Browse Categories